Teog Öncesi Uyku

0
41
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Teog yaklaştıkça adaylardaki stres artmaya başladı. Son gece yapılacakları sıralayan uzmanlar teog öncesinde iyi bir uyku sonrası sınava girmenin çok daha verimli bir sınav geçirmenin şartlarından biri olduğunu söylüyorlar. Teog öncesi uyku düzenindeki değişmeler ise adayların dikkatlerinin dağılmasına neden olabiliyor.

Ayrıca bağ ağrısı yaşama, stresin artması da uykusuz kalmanın diğer olumsuz etkileri olarak gözlemlenmektedir. Peki, sağlıklı ve iyi bir uyku için ne yapmamız gerekir?

Teog Öncesi Uyku İçin

Uzmanlar teog öncesi uyku düzeni ile ilgili şu bilgileri veriyorlar:

  • Teog’tan önceki günde çok geç kalkmayın. Bu sizin bir sonraki güne hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.
  • Teog’tan önceki gün öğle saatlerinde çok kısa bir uyku ile gününüzü daha verimli hale getirebilirsiniz.
  • Teog’tan önceki gün öğleden sonra uyumayın. Öğleden sonra uyursanız gece uykuya dalmakta zorlanırsınız. Dolayısıyla teog sabahı daha yorgun ve uykusuz kalkarsınız.
  • Yatmadan önce sizi yorabilecek her türlü aktiviteden vazgeçin. “Yorulayım da iyi uyuyayım.” düşüncesi yanlıştır. Aksine yorgun olursanız uyumakta zorlanabilirsiniz.
Teog Öncesi Uyku Önemlidir
  • Özellikle akşam yemeğinden sonra uykunuzu açabilecek kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Yattığınız yerde ses ve ışık izolasyonunun olmasını sağlayın. Yapılan araştırmalarda sessiz ortamlarda insanlar daha hızlı uykuya geçebilmektedirler.
  • Sizi etkileyebilecek ve uyumanızı geciktirecek her türlü aracı yanınızdan uzaklaştırın. ( Özellikle cep telefonu ile yatağa girmeyin.)
  • Her gün aynı saatte uyanmaya alışmış bir vücutta dikkat dağılması çok daha az olacağından teog öncesi uyku düzeninizi de aynı saatte kalkacak şekilde ayarlayın. “Biraz daha vaktim var, fazla uyursam daha iyi olur.” düşüncesi doğru değildir. Fazla uyku da hem alışık olmadığınız için hem de vücut dengesini bozacağı için sersemliğe neden olabilir.
  • Sağlıklı bir uyku için düzenli uyku alışkanlığı kazanmış olmak gerekir. Teog öncesine kadar gece yarılarına kadar yapılan çalışmaların sağlıklı uykuyu engellediğini söyleyebiliriz. Bu sebeple uyku düzeniniz son gece değil çok daha öncesinde sağlanmış olması başarı için önemli bir ayrıntıdır.
  • Her öğrencinin fiziksel ihtiyaçları farklı olsa da genel geçer kurallara uymak başarı için önemli bir fırsattır.

NOT: Sinavicoz.com ekibi olarak sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here