Teog Önerileri

0
64
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemi olarak bilinen Teog için son hazırlıklar tamamlanmaya başlandı. Adayların 2. Teog hazırlığı için az bir vakti kaldı. Bu dönemde artık teog önerileri ön plana çıkmaya başlıyor.

Teog Önerileri Neler?

Adayların son dönemece girdiğimiz şu zamanlarda asla yılgınlık göstermemesi gerekiyor. Yapılan analizlerde sınavların son haftalarının dikkat çekici biçimde değerli olduğunu göstermektedir. “Yarış son düzlükte kazanılır.” düşüncesinden de yola çıkarsak adayların bütün bir yıl ortaya koydukları performansı artırıp son dokunuşları yapması beklenir. Bu zamanlarda gösterilecek bıkkınlık ve “yapamam” düşüncesi olabilecek en büyük sorunlardandır. Şunu unutmamak gerekir ki Teog sınavı telafisi olmayan bir sınavdır. Üniversite sınavlarındaki başarısızlık ya da istediğiniz bölüme gidememe durumunda bir sene daha beklemeniz mümkünken Teog için böyle bir şansınız yoktur. Sadece mazeret sınavlarına girmeniz mümkün.

                        teog önerileri

Bu süreçte yapılacak iki temel sınav hazırlığı göze çarpıyor. Bunlardan biri ders tekrarı yapmak ve eksik konuları gidermektir. Bunun için de yapılması gereken kısa ders tekrarlarından sonra bol bol soru çözmek olmalıdır. Konuyu öğrenmiş olmanız teog sınavı için yeterli değildir. Konun pekiştirilmesi ve konuyla ilgili farklı kaynaklardan soruların çözülmesi o konuyla ilgili gelecek sorular için en doğru hazırlık olacaktır.

Sınav hazırlığının ikinci aşaması da teog deneme sınavı çözmek olmalıdır. Bu sınavların da mutlaka farklı kaynaklardan yararlanılarak çözülmesi gerekir. Deneme sınavlarının içerisine geçmiş yıllardaki teog sınavlarını da dahil etmeniz önem taşır. Geçmiş yıllardaki soruların çözümü de bu zamanlar için iyi bir tekniktir.

Teog sınavındaki genel kanaat soruların okuduğunu anlama ve anladığını yorumlamayı ölçmek üzere hazırlandığını göstermektedir. Bu sebeple öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmış olması onlar için çok önemli bir getiridir. Okumayı hayatının bir parçası haline getirmiş öğrencilerin Teog’ta daha başarılı olduğunu gözlemlemekteyiz.

Birinci Teog sınavından tecrübeli olunması sebebiyle bu sınavda daha az heyecan beklentimiz var. Fakat birinci teog’a göre daha önemli bir sınav olması sebebiyle adayların heyecan seviyelerini orta düzeyde tutmasında da fayda vardır. Çok heyecanlanan adaylarda dikkat eksikliği ve panik en büyük problem olarak karşımıza çıkarken heyecan seviyesi çok az, rahat adaylarda da odaklanma problemlerinin olduğunu gözlemliyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here