Teog Puan Hesaplama

0
39
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre 1 milyon 185 bin 328 öğrenci Temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavlarına girecek. Bu öğrencilerin sınavlarda elde ettiği başarının yanında okuldaki ders başarıları da lise yerleştirmelerinde etkili olacak. Peki, Teog puan hesaplama sistemi nasıl çalışıyor? Sizler için araştırdık.

Teog Puan Hesaplama Sistemi

Karne notu ve liselere giriş için yapılan sınavların puanları ayrı ayrı hesaplanacak. Öncelikle sınavdaki yanlış cevap sayısının doğru cevap sayısından düşülmeyeceğini belirtelim.

Sınavın karne notunu etkileyecek kısmında ise doğru sayısı soru sayısına bölünecek çıkan sonuç yüz ile çarpılacak. Her dersin sınavında 20 soru olduğu düşünülürse 10 soruyu doğru cevaplayan öğrenciye 50 puan verilmiş olacak.

Devlet liselerine girişte  ise Yerleştirmeye esas puan ( YEP ) kullanılacak. YEP’in hesaplanmasında ise sınavlarda alınan puanlar ile 6.,7. ve 8. sınıftaki yıl sonu başarı puanları (YBP) beraber etkili olacak.

Ayrıca YEP hesaplanırken her dersin ağırlıklı olarak katsayılarının önemli olduğunu belirtelim. Bu durumda Matematik, Türkçe ve Fen bilimleri dersinin ağırlıklı kat sayısı 4; Din kültürü, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerinin ağırlıklı kat sayısı 2 olarak belirlenmiştir. Bu şu anlama gelmektedir. Sınavda yapacağınız Türkçe, Matematik ve Fen bilimleri netleri size daha çok puan getirecektir.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) hesaplanırken, ortak sınavlar kapsamında sınav yapılan derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayılarıyla çarpılacak. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesiyle AOSP hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden olacak.

Birinci ve ikinci dönem elde edilen AOSP’ler toplanacak ikiye bölünerek YEP’in hesaplanmasında kullanılacak.

YEP hesaplaması için ayrıca 6, 7 ve 8. Sınıf Yılsonu Başarı Puanları (YBP) ile 8. sınıf AOSP toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek, YEP elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak. YEP ile öğrenci alan devlet liselerinde her iki dönem yapılan sınavların genel puanlamaya etkisi eşit olacak.

Aşağıdaki tablo puan hesaplama sisteminin görselleştirilmiş halidir.

TEOG Puan Hesaplama

 

 

Teog puan hesaplama sistemi muhakkak önemli fakat önemli olan düzenli ders çalışıp hem okul derslerinde hem de ortak sınavlarda istenilen başarıyı elde etmektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here