Terleme Nedir?

0
47
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Doğumdan bir kaç ay sonra başlayan ve sağlıklı her insanın gerçekleştirdiği vücut fonksiyonuna terleme denir.

Niçin Terleriz?

Termoregülasyon adı verilen ve vücut ısımızı dengelemek için terleme süreci gerçekleşmektedir. Öyle ki bu işlemin gerçekleşmesi için beynimiz ter bezlerimize yaklaşık üç milyon sinyal göndermektedir. Ter sayesinde vücudumuzdaki ısı dengesi de sağlanmış olur. Ter, berrak bir görünümde tuz, su ve protein içeriğine sahip bir sıvıdır.

Terleme Nedenleri

Genel olarak terlememizi sağlayan en büyük etken fiziksel aktivitelerdir. Bunların dışında sıcak hava, stres, baharatlı yemekler, hastalıkla birlikte ( özellikle enfeksiyonlu hastalıklar ) vücudun tepki vermesi, adet, ergenlik ve bir takım ilaçlar vücudumuzun terlemesine neden olmaktadır.

Aşırı Terleme Hastalık Belirtisi Mi?

Özellikle koltuk altlarınız ve avuç içleriniz normalden çok fazla terliyorsa ve bu terlemeye sebep olan etkenler yukarıda sayılanların dışında fizyolojik olarak gelişiyorsa bir doktora başvurmanızda fayda var. Bu terlemelerin sebebi olarak böbrek üstü bezlerinin uyarılmasından sıcak çarpmasına; kandaki şekerin aşırı düşmesinden, kalp krizine kadar birçok problem gösterilebilir.

Vücudumuzun terlerken parmak uçlarımızın nasıl terlediğini merak ediyor musunuz? İşte size çok yakın çekimle elde edilmiş bir terlemeye dair bir video

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here