Troxler Etkisi Nedir?

troxler etkisi nedir?

스폰서 파트너

2
649
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Troxler etkisi nedir? Açıklamasına geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekir ki gözlerimizdeki hareketlilik, sadece dikkatli görüş sağlamak için kullanılmaz aynı zamanda toplumsal iletişimde karşımızdaki kişinin duygularını ve duygularımızı yansıtmak için de kullanılır.

Troxler Etkisi ve Görüntü Kayboldu

Gözümüzdeki “sarı alan” olarak tabir edilen bölgede ve çevresinde mikrosakkatlar,  duyarlılığı yitirilmiş hücrelerin duyarlılığını canlı tutmak için çalışırlar. Görüş alanının dış kısmına çıkmış sabit uyaranlar bir süre sonra gözden silinir. Buna Troxler etkisi adı verilir. Herhangi bir manzara fotoğrafına genel olarak baktığınızda bu etkiyi hissetmezsiniz ancak ayrıntılara indiğinizde manzaranın ayrıntıları ile ilgilendiğiniz için diğer kısımları görüş alanınızdan çıkar. Bunun en somut örneği aşağıdaki videoda yer alıyor. Yeşil noktaya birkaç saniye baktığınızda sarı noktaların kaybolduğunu göreceksiniz.

Günümüz teknolojisinde insanların bakışlarının hangi varlıklar üzerinde yoğunlaştığını tespit etmek mümkündür. Tabii bunlar teknoloji ve bilimsel deneyler ile mümkündür. Günlük hayatta uzun süre bir kişiye bakmak nasıl onu rahatsız ediyorsa beden diline hakim olan insanlar, diğer insanları etkilemek için bu bakışları da kullanabilir. Bakış yönünün dışarıdan gözlem ile tespiti için sadece gözlerin değil aynı zamanda başın konumu da önemlidir. Aynı göz pozisyonuna sahip insanların farklı baş şekilleri sebebiyle farklı yönlere bakıyormuş izlenimleri vermesi de mümkündür.


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here