YGS Nasıldı?

0
71
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Belirleyici Hangi Ders

2017 YGS geride kaldı adayların silgileri eleştirmelerinin yanında derslerle ilgili izlenimleri şu şekilde:

ÖSYM’nin son dönemde üniversite sınavlarında teknik olarak ALES tarzı sorulara yönelmesi bu sene de devam etti. Özellikle matematik dersindeki problemler konusuna ait soruların sayısının ve geometri sorularının sayısının artmış olması bu sınavın belirleyici dersinin matematik olacağını göstermektedir.

Ders Ders YGS

Türkçe

Türkçe dersinde anlam ağırlıklı soruların sayısı her zamanki gibi ön plana çıkmaktadır. Geçen yıl 32 anlam sorusu sorulmuş olmasına karşın bu sene 31 anlam sorusu ile karşılaşan adaylara 9 tane de dil bilgisi sorusu sorulmuş. Dil bilgisi sorularının daha çok karma dil bilgisi tarzına uygun olanlardan seçilmiş olduğu gözlemlenmiştir. Anlatım bozukluğu sorusu bu sene sorulmadı. Paragrafların uzunluklarının ortalama olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak Türkçe sorularının yapılabilir düzeyde olduğunu da söyleyebiliriz.

Matematik

Matematik sorularında uzun metinli problem sorularının varlığı adayları oldukça zorladı. İlk kez vektör konusundan sorunun çıktığını da gözlemledik. Genel olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi matematik dersi bu senenin zorluk derecesi yüksek ve ortalamayı etkileyecek özelliğe sahip dersi olarak öne çıktığını belirtelim. Ayrıca bir sorunun bir dakikada zor çözüleceği sorulardan oluştuğunu da düşünüyoruz.

Tarih

Tarih dersinde ALES tarzına uygun yorum sorularının arttığını ve doğrudan bilgi içeren soruların azaldığını gözlemledik. Geçen senelerin sorularını daha önceden çözen bir adayın bu sınavda da tarih dersinden sürpriz yaşadığını düşünmüyoruz. Sorular orta derece bir zorluk düzeyine sahipti.

Coğrafya

Coğrafya dersinde iki konu ile ilgili sorularda adayların zorlandığını düşünüyoruz: Nüfus piramitleri konusu ve uzun zamandan beri sorulmayan saat hesaplama konusu. Bu konulardaki soruların dışında orta düzeyde zorluğa sahip soruların olduğunu da belirtmekte fayda var.

Felsefe

Felsefe dersinde, temel kavramları bilen ve paragrafı iyi yorumlayan öğrencilerin  daha az zorlandığını gözlemledik. Filozof isminin ve akım bilgisinin sorulduğu bilgi sorularının nispeten zorlayıcı olduğunu da söylemek gerekir.

Din Kültürü

Din Kültürü sınavında geçen seneki zor sorulardan sonra bu sene daha kolay soruların adaylara sorulduğunu düşünüyoruz. Genellikle paragrafı yorumlama ve temel bilgileri içeren sorular vardı.

Kimya

Kimya dersinde müfredatın dışına çıkan bir soru ile karşılaşmayan adaylar için sınavın sürprüz ve zorlayıcı sorularının olmadığını düşünüyoruz.

Fizik

Fizik dersinin sorularını, temel fizik bilgisine sahip bir adayın yorum gücünü de kullanarak çözebileceği görüşündeyiz. Adayların çok fazla işlem yapmasına da gerek kalmadan YGS fizik sorularını çözebilmesi mümkündü.

Biyoloji

Biyoloji soruları, 9 ve 10. sınıf müfredatından gelmiş. Adayları çok fazla zorlamayan biyoloji sorularından sadece ikisi 11. sınıf konuları içinden seçilmiştir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here